İTÜ Çekirdek'ten Haberler

TÜBİTAK’A GİDEN YOL BİGG İTÜ ÇEKİRDEK’TEN GEÇİYOR

25 Nisan 2016 - İTÜ Çekirdek

İstanbul’daki en başarılı girişimcilerin tercih ettiği BİGG İTÜ Çekirdek, yeni dönem TÜBİTAK BİGG girişimcilerini arıyor.

İTÜ Çekirdek’in  yürüttüğü TÜBİTAK BİGG  Programı yeni dönem başvuruları başladı. Geçtiğimiz dönem TÜBİTAK BİGG Programı kapsamında, İstanbul’dan destek alan her iki girişimciden birini yetiştiren  İTÜ Çekirdek’in, yeni dönem 1. Aşama Değerlendirmeleri için başvurular 20 Mayıs 2016 tarihinde sona eriyor.

TÜBİTAK BİGG 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında seçilen 17 uygulayıcı kuruluştan biri olan İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi yürütücülüğünde sürdürülen BİGG | İTÜ Çekirdek programı üzerinden TÜBİTAK BİGG’e başvuran girişimciler İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve İTÜNOVA TTO’nun sahip olduğu geniş iş ve yatırımcı ağına erişebiliyor. Kendi alanlarında uzman olan deneyimli kişilerden birebir mentorluk desteği alabiliyor.

TÜBİTAK BİGG’in 2015 yılı değerlendirmeleri sonucunda  İTÜ Çekirdek ile programa hazırlanan 32 iş fikri, destek almaya hak kazandı Bu rakam sadece İstanbul’dan yapılan başvurularda yüzde 51,2 desteklenme başarısı ve İstanbul’dan TÜBİTAK BİGG desteği alan her iki gruptan birinin İTÜ Çekirdek’ten eğitim ve mentorluk aldığı anlamına gelmektedir.

BİGG | İTÜ Çekirdek ile girişimciler İTÜ Çekirdek’in sunduğu ofis ve laboratuvar imkanlarından yararlanıyor. İTÜ Çekirdek kapsamında düzenlenen seminerlere katılarak TÜBİTAK BİGG programına özel hazırlanan İş Planı & İş Modeli eğitimlerinden faydalanıyor. Başarılı girişimciler ayrıca İTÜ Çekirdek’in her sene düzenlediği  toplamda 3 milyon TL ödüllü Big Bang yarışmasına katılım hakkı elde edebiliyor. İTÜ Çekirdek Big Bang 2015 sürecine bu şekilde katılan RePG, Synesis Marina ve TRD Biotek firmaları sırasıyla 30.000, 20.000 ve 50.000 TL ile ödüllendirilmişti.

 

RePG: Havanın bağıl nem oranının yüzde 100 değerinin altında olmasından faydalanılarak elektriğe dayalı güç sağlayan bir elektrik jeneratörü üretiyor. Proje ile konut, sanayi ve elektrikli araçların enerji ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Synesis Marina: Ponton tipi polietilenden mamül yüzer taşıt tasarlıyor ve geliştiriyor. Proje, çıktı olarak; düşük bütçeli, bakım-onarım gerektirmeyen, darbe direnci yüksek, römorkla taşınıp denize kolayca indirilebilen, konforlu, kolay kullanımlı, imalat süresi kısa ve çevre dostu bir tekne sunmayı hedefliyor.

TRD Biotek: Sarımsak tarımının ticari olarak yapıldığı alanlarda, tohumluk ihtiyacının karşılanması amacıyla, doku kültürü teknikleri kullanılarak ucuz ve patojenden ari sentetik tohumluk üretiyor. Proje ile ucuz ve patojen yönünden problemsiz sarımsak üretim materyali elde etmek hedefleniyor.

Başvuru linki: www.biggitucekirdek.com