İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ARI Teknokent / Ekosistem / İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ÇEKİRDEK
 

 

İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi; teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan tüm girişimciler ve start-uplar için doğru adrestir!

 

 

 

İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent tarafından 2012 yılında kurulan ve İTÜNOVA TTO'nun da gücünü arkasına alan İTÜ Çekirdek; bugüne dek 540 şirketleşen girişime ve 5432 girişimciye destek olmuştur. Finansal teknolojilerden, sağlık teknolojilerine, arttırılmış gerçeklik uygulamalarından donanım projelerine kadar birçok farklı alanda projeye destek olan İTÜ Çekirdek 40'ı aşkın paydaşıyla; girişimcileri, şirketleri, melek yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir girişimcilik platformudur.

 

 İTÜ Çekirdek’in özel olarak tasarlanmış programı, 3 aşamadan oluşmaktadır:

 

1.    Ön Kuluçka Süreci : İTÜ Çekirdek’e kabul edilen girişimler;  Maslak’ta ARI 3 binasında yer alan 800m2’lik açık ofisi, çalışma ofisi olarak ücretsiz kullanabilmekte; Ar-Ge için gerekli donanımların bulunduğu laboratuvar alanında prototiplerini geliştirebilmekte, 250'yi aşkın Çekirdek mentorundan birebir randevu alabilmektedir. Girişimcilere özel olarak tasarlanmış “Girişimcilik Eğitimi” ile kanvas iş modeli, finansal modeller ve pazara giriş stratejileri konularında projelerini geliştirmektedirler.

 

Ön Kuluçka Hızlandırma Programı:  “Girişimcilik Eğitimi” sonu jürisini geçen girişimler, bu aşamada projelerinin ticarileşebilmesi için eğitim, seminer, danışmanlık ve mentorluk hizmetlerinden faydalanmaya devam etmekte; ayrıca prototiplerini geliştirebilmek için ayrılan Ar-Ge fonundan yararlanmaya hak kazanabilmektedir. Tüm bu süreç boyunca ilk müşteri görüşmeleri, satış süreçleri ile yatırım süreçleri konularında Çekirdek mentor ve eğitmenlerinden destek almaya ve bu kapsamda özel eğitim ve danışmanlıklardan faydalanmaya devam etmektedirler.

 

2.    Big Bang | Start-up Challenge: Dünyanın lider girişimcilik etkinliklerinden biri olmayı hedefleyen Big Bang, erken aşama teknoloji girişimlerini iş dünyası ile buluşturmaktadır. Her yıl Kasım ayında, teknolojik girişimlerin sahnelendiği, rekabetin yüksek olduğu ve temponun hiç düşmediği “Türkiye’nin Girişimcilik Sahnesi Big Bang”; girişimcileri yatırımcıların ve fonların odağı haline getirmekte, girişimcilerin şirketleşme aşamalarında finanse edilmesine, yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişebilmesine destek olmakta ve toplamda 5 milyon TL değerinde (2016 verileri) ödül ve yatırıma erişmesine olanak sağlamaktadır.

 

Erken aşama kuluçka merkezinde fikirlerini geliştiren girişimcilerin arasından pazara en yakın olanlarının seçilerek sahne aldığı Big Bang’de, izleyici olarak yer alan potansiyel girişimciler ve yatırımcılar da yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı elde etmektedirler.

 

Big Bang’de sahne almayı hak eden girişimcilere; basın, paydaş, iş birliği olanakları, yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişebileceği bir ortamı sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak; sahneye çıkan girişimler, 1 yıl süreyle erken aşama kuluçka merkezinin kuluçka programına girmeye hak kazanmaktadır.

 

3.    Kuluçka Süreci: İTÜ Çekirdek’te Big Bang sonunda başarılı olup şirket kuran girişimci gruplar 1 yıl boyunca “İTÜ Çekirdek Kuluçka” imkânlarından faydalanarak girişimlerini geliştirmeye ve büyütmeye devam etmektedirler. İTÜ Çekirdek'i şirket adresi olarak gösterme imkanına erişen girişimciler, bir İTÜ ARI Teknokent firması olma ayrıcalığına sahip olmakta ve bu ayrıcalığın getirdiği maddi ve manevi tüm imkanlardan faydalanabilmektedir.

Girişimlerin bir araya gelmesiyle oluşan sinerji ve İTÜ, İTÜ ARI Teknokent, İTÜNOVA TTO ile İTÜ Çekirdek güvencesini arkalarına alan girişimciler projelerini geliştirmeye devam etmektedirler.

 

Kuluçka Hızlandırma Programı: Girişimcilere özel atanan mentorlar ile aylık düzenli performans takibi ve satış takibiyle girişimlerin gelişmeleri yakından takip edilmektedir. Düzenli olarak organize edilen yatırımcı ve müşteri buluşmaları, girişimlerin ihtiyacına özel eğitimler ve danışmanlıklar ile girişimlerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

 İTÜ Çekirdek; Elginkan Vakfıİstanbul Sanayi OdasıOtomotiv İhracatçıları BirliğiEnerjiSAING Bank, TTGV ve  Microsoft gibi 40'ı aşkın değerli paydaşın katkılarıyla her yıl daha fazla girişimciye, daha fazla imkan ve desteği sunmaya devam etmektedir.

 

 2018 Kasım ayındaki Big Bang etkinliğinde yayınlanan Rakamlarla İTÜ Çekirdek videosuna göz atmak isterseniz: