İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ARI Teknokent / Ekosistem / İTÜ ÇEKİRDEK

İTÜ ÇEKİRDEK
 

 

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan tüm girişimciler ve start-uplar için doğru adrestir!

 

 

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan tüm girişimciler ve startup'lar için doğru adrestir!

 

Dünyanın en iyi beş üniversite kuluçka merkezi arasında gösterilen İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi, fikirlerini ticarileşebilir ürün ya da hizmete dönüştürmek isteyen girişimciler için çalışmaktadır. İTÜ Çekirdek’te girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkânı gibi bir girişimcinin ihtiyaç duyduğu tüm imkanlar bir arada sunulmaktadır. İTÜ Çekirdek 2011’den bu yana Türkiye’ye teknoloji girişimciliğini yayma, girişimcilere destek olma ve hayata dokunacak teknolojilerin üretilmesine katkı sunma hedefleriyle çalışmalarını Türkiye’den ve dünyadan binlerce girişim, yüzlerce kurum, mentor ve yatırımcıyla birlikte sürdürmektedir.

 

İTÜ Çekirdek’e her yıl binlerce girişimci grubu başvuru yapmaktadır. Bu girişimci gruplarının başvuruları incelendiğinde girişimci gruplarının İngiltere, ABD, İsveç, İtalya, Hollanda ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu 55 farklı ülkeden ve Türkiye’nin 81 ilinden başvuru yapmaktadırlar.

 

İTÜ Çekirdek kurulduğu günden bugüne 4000 girişime ve 9000 girişimciye destek sağlamıştır. Desteklenen girişimler 131 milyon USD (256 Girişim) yatırım almış, toplam değerlemeleri 1.35 milyar USD’yi, toplam ciroları ise 500 milyon TL'yi aşmaktadır. 7000’den fazla kişiye istihdam sağlanırken, 1200 şirket kurulumu gerçekleşmiştir.

 

Yatırımın Kalbi İTÜ Çekirdek’te Atıyor

Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek girişimlerine her yıl olduğu gibi bu yıl da yatırım yağdı. 2022’de İTÜ Çekirdek girişimleri toplamda 321 milyon TL yatırım aldı.

 

İTÜ Çekirdek Başvuru Süreçleri İşleyişi

İTÜ Çekirdek’e web sitesi üzerinden online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilmekte: https://basvuru.itucekirdek.com/

 

İTÜ Çekirdek’te; Ön Kuluçka, Express ve BİGG | İTÜ Çekirdek olmak üzere üç ana kategori bulunmakta;

BİGG| İTÜ Çekirdek; henüz prototip aşamasındaki, pazara yeni çıkacak ürünü ile TÜBİTAK 1512 programına dahil olmak ve 450.000TL hibe desteği almak isteyen girişimciler için,

 

Ön Kuluçka; henüz prototip/ürün geliştirme aşamasındaki veya pazara yeni çıkmış girişimiyle ilk satışını yapmak, pazarını doğrulamak, yatırımcı ve kurumsal firmalarla bir araya gelerek büyümek isteyen girişimciler için.

 

Express; ürünü hazır ve pazarda doğrulanmış, bu ürün için şirketi olan ve hali hazırda satış gerçekleştirmiş girişimiyle satışlarını artırmak, yatırımcı ve kurumsal firmalarla hızlıca bir araya gelmek isteyen girişimciler içindir.

 

2022 Yılı Sayılarla İTÜ Çekirdek
 

 

Big Bang | Startup Challenge

Dünyanın lider girişimcilik etkinliklerinden biri olan ve İTÜ Çekirdek’in 2012 yılından beri her yıl yeni girişimlerin en iyilerini belirlediği Big Bang Startup Challenge, girişimleri iş ve yatırım dünyası ile buluşturmaktadır. Bu sayede girişimciler yatırımcı ve fonların odağı haline gelmekte ve ilk sermayeleri ile buluşarak potansiyel müşteriyle tanışmaktadır.

 

Türkiye’nin Girişimcilik Sahnesi Big Bang Startup Challenge; girişimcileri yatırımcıların ve fonların odağı haline getirmekte, girişimcilerin şirketleşme aşamalarında finanse edilmesine, yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişebilmesine destek olmakta ve toplamda 341 milyon TL’yi aşan ödül, nakit ve yatırıma erişmesine olanak sağlamaktadır.

 

İTÜ Çekirdek kuluçka merkezinde girişimlerini geliştiren girişimcilerin arasından pazara en yakın olanlarının seçilerek sahne aldığı Big Bang’de, izleyici olarak yer alan potansiyel girişimciler ve yatırımcılar da yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı elde etmektedirler.

 

Big Bang sahnesinde yer almaya hak kazanan 71 girişim ve fuaye alanında bulunan 80 girişim; basın, paydaş, iş birliği olanakları, yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişebileceği bir ortamı sağlandı. Tüm bunlara ek olarak; İTÜ ARI Teknokent tarafından seçilen başarılı girişimler, İTÜ Çekirdek’in 1 yıl süren kuluçka programına girmeye hak kazanmış. Sahnede sunum yapan 71 girişimin her birine İTÜ ARI Teknokent içinde yine 1 yıl süre ile ofis imkanı sağlanmıştır.

 

Big Bang 2022 Nasıl Geçti?