Güncel Duyurular

İTÜ ARI Teknokent / Güncel Duyurular

Güncel Duyurular

İTÜ ARI Teknokent Personel ve Misafirlerine Getirilen İTÜ Kapı Giriş Sınırlandırılması Hakkında Kamuoyu Açıklaması

05 Ekim 2021

İTÜ ARI Teknokent, 4691 Sayılı kanun kapsamında, Bakanlar Kurulu kararı onayı ile kurulmuş bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi’dir. Üniversite-sanayi iş birliği ve ülkemizin teknolojik gelişiminin desteklenmesi amacıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi ile bir bütün olarak ve sinerji içerisinde faaliyet yürütmek üzere kurulmuş İTÜ ARI Teknokent’in çoğunluk pay sahipleri arasında İTÜ Geliştirme Vakfı ve İstanbul Teknik Üniversitesi bulunmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi, aynı zamanda yönetim kurulunda bizzat İTÜ Rektörlüğü tarafından belirlenen, Rektör Yardımcısı ve İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü seviyesinde olmak üzere iki yönetim kurulu üyesi ile temsil edilmektedir. Şirketimiz yönetim kurulu büyük bir uyum içerisinde çalışmakta ve karar almaktadır.

İTÜ ARI Teknokent olarak, 2002 yılından bu yana, ülkemizin bilim ve eğitim çınarı İstanbul Teknik Üniversitesi ile iş birliği ve uyum içerisinde; bilimsel çalışmaların ticarileştirilmesi, yerli ve milli teknolojik ürünlerin çoğalması, ihracatın artması, ülkeye ekonomik katma değer sağlanması, inovasyon ve girişimciliğin teşvik edilmesi amaçlarıyla çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu kapsamda yaklaşık 20 yılda yüzlerce başarı hikayesine ev sahipliği yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İTÜ ARI Teknokent, birçok İTÜ akademisyeni ve İTÜ mezununun da aralarında bulunduğu 300 teknoloji şirketine ve 1.000’den fazla start-up’a tüm imkanlarıyla destek olmakta; ayrıca bugün dünyanın en iyi beş kuluçka merkezi arasına giren İTÜ Çekirdek, Türkiye’nin ilk scale-up girişimcilik merkezi İTÜ Magnet, teknoloji firmalarına ihracat kapılarını açan Innogate programları ile girişimcilik alanında sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Bunların yanı sıra İTÜ ARI Teknokent’te teknoloji ve girişimcilik alanında yürütülen faaliyetler ve elde edilen sayısal çıktılar İTÜ’nün ulusal ve uluslararası arenadaki sıralama ve akreditasyonlarda basamak atlamasına katkıda bulunmuştur. 

Ülkemizin teknolojik gelişimine katkıda bulunan ve gurur kaynağı olan tüm bu başarılara ve İTÜ’ye karşı tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesine rağmen; İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nün 05.10.2021 tarihi itibarıyla uygulamaya koyduğu kurallar, maalesef bölgede faaliyetlerini yürüten tüm girişimci firma ve çalışanlarını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurmuştur. Söz konusu karar kapsamında, İTÜ Maslak kampüsünün farklı lokasyonlarındaki binalarda faaliyet gösteren İTÜ ARI Teknokent personelinin ve misafirlerinin, trafiği en yoğun ve en dar kapı olan İTÜ Borsa Kapısı dışında hiçbir kapıdan giriş-çıkışına müsaade edilmeyeceği bildirilmiştir. Ayrıca bu karar sadece motorlu taşıtlar için değil; yayalar için de uygulanmaya başlanmış, İTÜ Metro kapısından girerek binasına rahatlıkla erişecek yayalar, yürüyerek Borsa Kapısı’na ulaşıp, kampüs içinden kendi binalarına geri istikamette yürümek (yaklaşık 5 km) durumunda bırakılmışlardır.

Tek odağı teknoloji geliştirmek ve ülkemize değer yaratmak olan İTÜ ARI Teknokent firma ve girişimcilerine çalışmaya elverişli bir ortam sağlamak ve daha fazla teknoloji üretebilmeleri için destekleyici faaliyetlerde bulunmak yerine; ofislerine erişimi dahi engelleyici, motivasyon düşürücü, verimlilik kayıplarına sebep olabilecek kararların İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından alınması bizi derinden üzmektedir. Başlatılan haksız ve hukuka aykırı bu uygulamanın derhal sonlandırılmasını diliyor; daha önce İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne iletilmiş olan yazılarımızda yer verdiğimiz haklı sebeplerle Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kanunu’nun amacına ve ruhuna uygun olarak kampüs içi ulaşımın eski haline getirilmesi için, İTÜ ARI Teknokent Yönetimi tarafından sağduyulu iletişimin ve gerekli tüm hukuki ve idari girişimlerin yürütüldüğünü ve yürütüleceğini kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılmış olan 05.10.2021 tarihli gerçeğe aykırı kamuoyu duyurusuna cevaben işbu kamuoyu duyurusunun yayımlanması zorunluluğu doğmuştur.

 

Saygılarımızla,

İTÜ ARI Teknokent Yönetimi

İTÜ Kampüsü Araç Giriş-Çıkışları Hakkında

30 Eylül 2021

Sayın Firma Yöneticileri, 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (“İTÜ”) kampüsü içerisindeki araç trafiğinin düzenini sağlamak amacıyla İTÜ ARI Teknokent ile bağlı şirketlerde çalışan yönetici, personel, misafirlerine(vb.) ait özel araçlar ile servis araçlarının kampüse giriş çıkışlarının sadece “Borsa Kapısı” üzerinden yapılması kararlaştırılmıştır. Belirtilen uygulamaya 5 Ekim 2021 tarihinde geçilecek olup belirtilen tarihten itibaren tanımlı tüm araçların kampüs giriş izinlerinin iptal edileceği bildirilmiştir.

Bu kapsamda İTÜ Camii kavşağının ön tarafına ilave bir kontrol noktası yerleştirilmiş olup, buradan geçişler kontrollü olarak sağlanacaktır. ARI1, ARI4, ARI6 ve ARI8 binalarındaki yöneticiler ve çalışanlar da girişlerini Borsa Kapıdan yapıp, kampüs alanı içerisine geçiş yapabilmek için belirtilen ilave kontrol noktasını kullanmaları gerektiği belirtilmiştir. Söz konusu uygulamanın teknoloji geliştirme bölgemizin işleyişini olumsuz etkilememesi amacıyla İTÜ Rektörlüğü ile gerekli tüm yazışma ve girişimlerin de yürütüldüğünü de ayrıca bildiririz.

Bu çerçevede, İTÜ ARI Teknokent ile bağlı şirketlerde çalışan yönetici, personel, misafirlerine ait özel araçların bilgilerine İTÜ Rektörlüğüne iletilmek üzere ihtiyaç duyulmaktadır. İşbu e-postamızın ekinde ilettiğimiz Excel dosyasına ilgili kişilerin ad, soyadı, çalışılan bina ve plaka bilgilerini belirterek servisdestek@ariteknokent.com.tr adresine yarın (01.10.2021 Cuma) saat 12.00’ye kadar iletmenizi önemle rica ederiz.

İTÜ Rektörlüğü’ne aktarılacak olan İTÜ ARI Teknokent ile bağlı şirketlerde çalışan yönetici, personel, misafirlerin ad soyadları, çalışılan bina, plaka bilgilerini hukuka uygun olarak Şirketimize aktardığınız ve ilgili kişileri 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca aydınlattığınız ve gerekli hallerde açık rızalarını temin ettiğiniz kabul edilecektir. 

Kampüs araç giriş çıkılarında mağduriyet yaşanmaması için desteğinizi ve işbirliğiniz önemlidir.

 

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız,

ARI Teknokent Proje Geliştirme Planlama A.Ş

Gastronomiyle inovasyonu buluşturan genç girişimci şeflerle tanışın!

01 Eylül 2021

Kinoa Food & Drink'in ARI3 Binası -1’de bulunan foodcourt’ta açıldı. 

Kinoa Food & Drink'in hazırladığı birbirinden lezzetli menüler öğle yemeğinize keyif katsın.

inoa Food & Drink'i Instragram’da takip edin: kinoafooddrink

TGB Kanunu ve İlgili Mevzuata İlişkin Seminer Talepleri

01 Nisan 2021

YMM ve benzer danışmanlık firmaları, İTÜ ARI Teknokent'te bulunan girişimci firmalara yönelik, 4691 sayılı TGB Kanunu ve ilgili mevzuata ilişkin olarak ZOOM üzerinden seminer verme taleplerini burcu.seherler@ariteknokent.com.tr adresine iletebilirler.

Duyuru

27 Kasım 2020

Şirketimizin 25.10.2020 tarihinde yapılan 2019 Genel Kurul Toplantısı, Türk Ticaret Kanunu’nun 420. maddesinin 1. fıkrasına uygun olarak, toplantıya katılan tüm pay sahiplerinin oybirliği ile, bir ay sonraya ertelenmiştir. (Karar)

KAMPÜSTE TAKSİ HİZMETİ

07 Mart 2019

Üniversitemiz, kampüsümüzde daha rahat ve güvenli ulaşım amacıyla, taksi hizmeti alınması projesini başlatıyor.

 

6 Şubat 2019 tarihinden itibaren kampüsümüz sakinlerine hizmet verecek olan taksiler, kısa mesafe sorunu olmaksızın kampüs içerisinde de çalışacaktır. Küçük Ev Taksi Durağı tarafından üstlenilecek bu hizmet, şimdilik Maslak kampüsümüzde geçerli olacaktır.

 

İTÜ sakinlerinin güvenliği önceliğimiz olduğu için araçlar ve şoför sicil kayıtları düzenli olarak denetlenecektir.
Bilgilerinize arz ederiz.
 

 Küçük Ev Taksi
 Maslak - İstinye
 0 212 2867407-08
 0 212 2867000
 0 539 7951852