Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten Haberler

ING ile fintechler “İTÜ Çekirdek”ten yetişecek

02 Haziran 2017 - Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten

 

ING Bank ve İTÜ ARI Teknokent’ten fintech girişimlerine destek için işbirliği:

ING ile fintechler “İTÜ Çekirdek”ten yetişecek

·         ING Bank, finansal teknolojiler (fintech) üzerine çalışan girişimcilerin projelerini hayata geçirmesine destek olmak üzere İTÜ ARI Teknokent ile iş birliğine gitti. Buna göre, Kasım ayında 6’ncısı düzenlenecek “Big Bang” yarışmasında başarılı fintech girişimlerine “ING Bank Fintech Özel Ödülü” verilecek ve toplam 40 bin Euro ödül dağıtılacak. Hedef, fikirlerin finansal teknoloji alanında ticari ürünlere dönüşmesini sağlamak.

·         Tüm Türkiye’den İTÜ Çekirdek’e başvurarak önkuluçka aşamasını tamamlayan başarılı girişimci ekipler, Big Bang’de finansman ve kuluçka desteğine ulaşmak için yarışacak. Bu kapsamda ödül veya yatırım olarak toplam 5 milyon lirayı aşkın sermaye desteğinin girişimcilerle buluşması bekleniyor.

·         Fintech girişimcileri, 19 Ağustos 2017 tarihine kadar İTÜ Çekirdek’e başvurarak eğitim ve önkuluçka sürecinden yararlanma ve Big Bang 2017 adayları arasına girme fırsatı yakalayacak.

ING Bank, girişimcilik ve inovasyon ekosistemine desteğini yeni bir aşamaya taşımak üzere, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent ile yeni bir iş birliğine gidiyor. Bu kapsamda, Big Bang Girişimcilik Yarışması’nda hayata geçirilen ING Bank Fintech Özel Ödülü ile ING Bank tarafından başarılı bulunan fintech girişimcilerine ödül olarak toplam 40 bin Euro dağıtılacak.

Tüm Türkiye’den başvuran girişimcilerle, melek yatırımcıları ve hiçbir karşılık beklemeden destekte bulunan kurumları bir araya getiren Big Bang Girişimcilik Yarışması, ticarileştirilebilir ürünlerin ortaya çıkarılmasını amaçlıyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Big Bang Girişimcilik Yarışması’nda başarılı bulunarak toplam 5 milyon liradan fazla ödül veya yatırıma ulaşması beklenen tüm girişimciler, İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde de bir yıl süreyle özel destekleme ve mentorluk programına alınacak.

Dijital bankacılıktan ödeme sistemlerine, risk analitiğinden dijital paraya, finans ve bankacılık sektörünü dönüştürme potansiyeline sahip fintech projelerine yönelik İTÜ Çekirdek çağrısı, finans sektörünü temelden değiştirmeyi hayal eden tüm girişimcilere yaz boyunca açık olacak. Bu yıl Kasım ayında düzenlenecek Big Bang’de aday olabilmek için, girişimcilerin 19 Ağustos 2017 tarihine kadar başvurması gerekiyor. Yapılan başvurular, ön elemeden geçerek İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde eğitim ve mentorluk sürecine alınacak ve Kasım ayında gerçekleştirilecek Big Bang yarışmasında ödül, yatırım ve kuluçka desteğinden yararlanmak için yarışacak.

 

Görkem Köseoğlu: “Artık fintech’lere kuluçka döneminde de destek olacağız”

ING Bank Operasyon ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Görkem Köseoğlu, iş birliğine ilişkin değerlendirmesinde, “ING Bank olarak hem kurum içinde hem de dışında güçlü bir inovasyon girişimcilik ekosistemi oluşturmak ve inovasyon ekosistemini desteklemek için uzun yıllardır çalışıyoruz. Üç yıldır düzenlediğimiz Hackathon, geçen yıl bankacılık sektörünün laboratuvarı olması amacıyla hizmete açtığımız inovasyon atölyemiz Orange Lab, kurum içinde inovatif fikirleri desteklediğimiz global düzeydeki Yenilikçilik Kampı ve İnovasyon Fonu, bu alandaki inisiyatiflerimizin başında geliyor. Şimdi de İTÜ ARI Teknokent iş birliğimiz sayesinde girişimlere kuluçka döneminde de destek sağlayabileceğiz. Burada fikrin nihai ürüne dönmesiyle geliştirilecek finansal teknoloji ürün ve/veya hizmetlerinin hem ING Bank hem de ülkemiz bankacılık sistemi açısından önemli getirileri olacağına inanıyoruz. Halihazırda ING Bank Türkiye olarak yurtdışına inovasyon ihracatına başlamış durumdayız. İTÜ Çekirdek içerisinde fikrin somutlaşması aşamasına da destek vereceğimiz projelerin, finansal teknolojiler konusunda bizi bir adım daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kenan Çolpan: “Yeni fintech fikirleri İTÜ Çekirdek’te gelişmeye daha uygun bir ortam bulacak”

İTÜ ARI Teknokent CEO’su Kenan Çolpan ise gerçekleştirilen iş birliği ile ilgili olarak, “Dünyanın önde gelen kuluçka merkezlerinden biri olarak gösterilen İTÜ Çekirdek’i aramıza katılan destekçilerimizle daha da güçlendiriyoruz. Finansal teknolojiler arasında yeni fikirler, artık ING Bank’ın da desteğiyle İTÜ Çekirdek’te gelişmeye daha uygun bir ortam bulacak, biz de finans sektörüne daha fazla girişimci yetiştirerek katkıda bulunacağız. Sektörlerinin inovasyon potansiyelini yepyeni girişimlerle daha da ileriye taşımak isteyen tüm kurumsal firmaları destekçilerimiz arasına katılmaya davet ediyoruz. İTÜ Çekirdek’e bu yıl yapılan binlerce başvuru, gerekli destek ve ortamla buluştuğunda ilgi duyan tüm sektörleri inovasyon ile dönüştürme potansiyeli taşıyor. ING Bank çalışanlarının İTÜ Çekirdek’te mentorları arasına katılmasıyla bu sürece, yapısal bir nitelik kazandırarak ING Bank Fintech Ödülü ile taçlandıran ING Bank’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

İTÜ Çekirdek Big Bang’de projesiyle yer almak isteyen girişimcilerin daha fazla bilgi için bigbang.itucekirdek.com ve www.itucekirdek.com Internet adreslerini ziyaret etmeleri yeterli.