İTÜ Çekirdek'ten Haberler

HEP BİRLİKTE KOALA'YI HAYATA GEÇİRELİM

20 Mayıs 2016 - İTÜ Çekirdek

” Türkiye’nin ilk evcil hayvan takip tasması ve mobil uygulaması ile kayıp evcil hayvan problemine çözüm getiriyoruz”

Koala, 2015’de Teknogirişim sermaye desteğiyle kurulmuş bir İTÜ Çekirdek girişimi. Girişimin kurucusu Furkan BASKAK, “ Hayvansever ve girişimci ruhumuzu birleştirerek Türkiye’deki kayıp evcil hayvan problemine akıllı ve sahada etkin bir çözüm getirmek istedik” diyor. Ekip şu sıralar Türkiye’nin ilk akıllı evcil hayvan takip tasması ve uygulaması Koala ile Arıkovanı.com üzerinden  kitlesel fonlama ile destek arıyorlar. 

Kurucu Furkan Baskak 26 yaşında girişimci bir mühendis. Kırıkkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu. Koala’nın hikayesi kurucu ortaklardan Ömer’in köpeği Tarçın’ı kaybetmesi ile başlamış. Ekip sosyal medyada kayıp ilanı verme gibi ilkel yöntemlerle  minik dostlarını aramaya başlamış.  Bu olayla bu yöntemin yetersiz ve zaman açısından verimsiz bir uğraş olduğunu farketmiş ve insanların birbirlerinin kayıp evcil hayvanlarını mobil uygulama üzerinden hızlı bir şekilde bulabilmelerini ve iletişime geçmelerini sağlayan Türkiye’nin ilk kitlesel GPS teknolojili mobil takip uygulamasını ve elektronik tasması Koala’yı geliştirmişler. 

Kurucu Furkan, “ Hayvanseverlerin Koala ile evcil hayvanlarını güvende tutmalarını ve Türkiye’nin ilk ve en geniş teknoloji tabanlı kayıp evcil hayvan arama bulma platformunu kurmayı hedefliyoruz” diyor ve Koala’nın hikayesini şöyle özetliyor.

“ Problem üzücü ve çözülmesi gerekiyordu”

Öncelikle Evcil hayvan kaybolma problemini kendi ekibimiz üzücü bir şekilde deneyimledi.  Gerçekten hiç bir hayvanseverin yaşamasını istemediğimiz bir durum. Sosyal medyada kayıp ilanlarının elden ele dolaşması yetersiz ve insanların bir süre sonra sadece kayıp ilanı paylaştığı ve harekete geçmediği bir çözüm.  Mevcut GPS takip sistemleri  de Türkiye için çok pahalı çözümler. Biz de farklı bir teknoloji ve alternatif bir çözüm üreterek ürünümüzün kullanılmasını istiyoruz. Kısaca bizim ürünümüzün özelliklerinden bahsetmek gerekirse;  Sistem 2 aşamalı olarak çalışıyor. İlk aşamada kaybın anında önlenebilmesi için “Sanal Tasma” özelliği adını verdiğimiz kaçma alarmı. Köpeğiniz, kediniz güvenli mesafenin dışına çıktığı an cep telefonunuza uyarı bildirimi alıyorsunuz. Eğer kayıp gerçekleşirse ise evcil hayvanınızın en son görüldüğü konumu size harita ekranında gösteriyoruz ve minik dostunuzu uygulamadan kayıp olarak işaretliyorsunuz. Kayıp işaretlenen minik dostunuz diğer kullanıcılarımızın kapsama ağına girdiği an onlara bildirim gidiyor ve iletişim bilgilerinizi uygulamada görüntüleyip size anında telefon açarak minik dostunuzun yuvasına geri dönmesine yardımcı olabiliyorlar. Bu özelliği hayvanseverler Koala akıllı tasmayı satın almadan uygulamayı ücretsiz şekilde indirirek kullanabilirler. Böylelikle kitlesel yardımlaşma ve teknolojiyi birleştirerek kaybolma olaylarına sahada etkin ve hızlı bir çözüm sunuyoruz. 

Öncelikli hedefimiz belirlediğimiz pilot yerleşimlerde Koala cihazını ve uygulama indirilme sayılarını arttırarak kapsama alanımızı genişletmek. Bu noktada bir sonraki hedefimiz belediyelerle işbirliği yaparak belirli parklara yerleştirilecek köprü cihazlar üzerinden kayıp evcil hayvanlara takılı Koala cihazından yakalanan sinyalleri buluta göndererek kayıp evcil hayvan sahibine otomatik olarak güncel lokasyon bildirimleri atmak. Bu noktada sosyal sorumluluğa önem veren belediyelerle iş birliği yapmamız hayvansever dostlarımıza maksimum fayda sağlayarak  üzücü kayıp olaylarının bir daha yaşanmamasına yardımcı olacaktır.

“ Arıkovanı.com üzerinden ön sipariş alıyoruz”

“ Hayvanseverlere fiyat/ performans oranı olarak da iyi bir ürün geliştirmek istedik” diyor kurucu Furkan.  

Koala cihazı sadece 7 gr olduğu için hem köpek hem de kedilerde kullanılabiliyor. Koala şu anda Arıkovanı.com üzerinden kitlesel fonlama ile destek arıyor. İlk destekçilerimize özel kampanyalı fiyatlardan yararlanarak Koala akıllı tasmaya ilk siz sahip olabilirsiniz. Gelin fon hedefimize ulaşmamıza destek olun. Hep birlikte Koala’yı hayata geçirelim.