Fark Yaratan Teknokent Firmalarından Haberler

Startup Turkey’e İTÜ ARI Teknokent damgasını vurdu

29 Şubat 2016 - Fark Yaratan Teknokent Firmalarından

Etohum’un bu yıl sekizincisini düzenlediği Startup Turkey etkinliğinde dereceye giren ilk iki firma İTÜ GATE programı ile ABD pazarına açılan AloTech ve UrbanStat oldu.

Internet üzerinden dünyanın her yerinde beş dakikada istenen her ölçekte çağrı merkezi kurma imkanı sağlayan AloTech jüri ve yatırımcıların büyük beğenisini kazanırken, mekansal analitik ve coğrafi kodlama özellikleri ile sigorta ve gayrimenkul şirketlerinin maliyetlerini büyük ölçüde azaltmasını sağlayan UrbanStat, halen devam eden uluslararası yatırım toplama süreci ve müşterinin önemini sunumu boyunca tereddütsüz vurgulayışı ile yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Türkiye’nin önde gelen teknoparkları arasında yer alan İTÜ ARI Teknokent’in ana destekçileri arasında yer aldığı Startup Turkey’e İTÜ ARI Teknokent, yürttüğü İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi ve İTÜ GATE Uluslararası Girişimci Hızlandırma Programından toplam 10 girişimci ile katıldı. Bunlardan dördü finale kadar gelme başarısını gösterdi. Finale kalan diğer İTÜ ARI Teknokent girişimcileri, zor koşullarda uçabilen ve endüstriyel görevleri yerine getirebilen ‘drone’ üreten Maxwell ve küçük ve orta boy işletmecilerin rahatça müşteri bağlılık programları yürütebilmesi için donanım ve yazılım ürünleri sağlayan Fidelo oldu.

Yılın en başarılı girişimleri İTÜ ARI Teknokent’ten

Startup Turkey Konferansı’nda kalabalık bir yatırımcı grubu tarafından yapılan seçimi takiben, finalistlerin arasından başarılı olanların belirlenmesi M&S Partners Direktörü Hiro Mashita, Naspers Group Strateji Müdürü Sebastiaan Vaessen ve Yemeksepeti.com kurucularından Nevzat Aydın tarafından gerçekleştirildi.

Yatırımcı grubu tarafından beğenilerek finale kalan UrbanStat, ErasmusInn, iklim.co, Invidyo, Simenty, Maxwell, Fidelo, Planote, Dijital Kumbara, Bi'Kutu Mutluluk, Menu For Tourist, Alotech, Stokza, Tamatem ve Camelship startup’larının 2,5 dakikalık sunumları ve soru-cevap adımlarının ardından jüri üyeleri en başarılı üç girişimi belirledi.

ITU GATE programı katılımcı firmalarından Alotech ve UrbanStat, daha önce de benzeri başarılar imza atmışlardı. Bu firmalar İTÜ ARI Teknokent’in San Francisco ve Chicago’da düzenlediği yatırımcı sunumlarında da büyük beğeni toplamış, Amerika’da önemli yatırımcılarla ortaklık görüşmelerine başlarken, uluslararası büyüme için ABD’deki ofislerini açmaya yönelik girişimlerini, diğer ITU GATE firmalarıyla birlikte başlatmışlardı.