Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten Haberler

İTÜ Çekirdek Projeleri Bursa’da Heyecan Yarattı

28 Mayıs 2015 - Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten

İTÜ ARI Teknokent’in girişimcilik destek programı İTÜ Çekirdek bünyesinde faaliyet gösteren 15 ekip, 27-29 Mayıs tarihleri arasında Bursa’da düzenlenen Tekstil ve Otomotiv İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’na katıldı. İnsansız su altı aracından, akıllı vitrin uygulamalarına çok farklı alanlarda yer alan İTÜ Çekirdek projeleri, sanayicilerin, öğrencilerin ve yatırımcıların büyük ilgisini topladı. 

İTÜ Çekirdek’in Bursa çıkarmasına katılan firmalar arasında insansız su altı aracını ilk kez sergileyen Norma Teknoloji, her türlü hava koşulana dayanıklı uzun mesafe gidebilme özellikli Drone üreticisi S.O.S firmaları büyük ilgi topladı. Akıllı vitrin uygulamaları üreticisi KUAX, bisikletler için akıllı güvenlik sistemleri üreticisi Lock&Go, küçük yaşta ritim ve düşünme yeteneğini geliştiren oyuncak üreticisi Drummy firmaları, ufuk açıcı buluşlarıyla teknolojinin geldiği noktayı katılımcılarla paylaştı.

İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, Tekstil ve Otomotiv İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’nda gerçekleştirdiği konuşmasında İTÜ Çekirdek’in İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, 2012 yılında faaliyete geçtiğini ve bugüne kadar girişimcilere 5 milyon TL’yi aşan destek sağladığını belirtti. Eryılmaz, “İTÜ ARI Teknokent olarak üstlendiğimiz misyon gereği teknoloji tabanlı şirketlerimizin dünya pazarına açılmaları için tüm desteğimizi verme gayretindeyiz. ‘İyi Girişimler Çekirdekten Yetişir’ mottomuzla şirketlerimizin dünya markası olma yolunda uluslararası yatırım almalarını ve ülkemize katma değer yaratacak projelere imza atmalarını hedefliyoruz. Öte yandan Otomotiv İhracatçıları Birliği ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sonucu İTÜ Çekirdek’te bu sene açtığımız Otomotiv Teknolojileri Kategorisi ile otomotiv teknolojilerinin gelişimine destek olmaktan ötürü de büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.