Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten Haberler

İTÜ Bitirme Tasarım Projesi Ödülleri 2016

08 Ekim 2015 - Teknoloji, İnovasyon ve Girişimciliğin Merkezi Teknokent’ten

İTÜ'DE YENİ BİR YARIŞMA
 
İTÜ ARI Teknokent, 2015 - 2016 öğretim yılından başlamak üzere, her bir öğretim yılı için lisans mezuniyet aşamasındaki son sınıf İTÜ öğrencilerine yönelik yepyeni bir yarışma başlatıyor. Bu yarışmanın amacı, öğrencilerin bölümlerinden mezun olurken gerçekleştirmekte oldukları mezuniyet projelerindeki yenilikçilik ve girişimciliklerini vurgulamak, bu projelerini hayata geçirmek yolunda onları desteklemek ve mezun olurken ödüllendirmelerini sağlamaktır. 
 
Neden Katılmalıyım?

* Mezuniyet projenizdeki tasarımınızın gerçekleşmesini sağlamak yolunda ilerlemek için,
* Girişimcilik ekosistemindeki diğer fırsatları yakalamaya hazırlanmak için,
* Girişimci olmayı deneyimleyip yeni işler, yeni ürünler, yeni sistemler ortaya çıkarmak için,
* Yeni ilişkiler kurmak, öğrenmek ve kariyerinizdeki bir sonraki adıma hazırlanmak için,

Şimdi Başvur ( BTP Final döneminde link aktif edilecektir.)
 
Ödüller:
 
YARIŞMADA BAŞARILI OLAN GRUPLAR VE KİŞİLER NAKİT ÖDÜLLER KAZANACAKTIR:
Yarışmanın birincisi 20.000 TL
Yarışmanın ikincisi 10.000 TL
Yarışmanın üçüncüsü 5.000 TL nakit ödül kazanacaktır. 
 
Ayrıca yarışmada girişimcilik potansiyeli yüksek bulunan projeler, İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki başka destekleme mekanizmalarına ve imkanlarına davet edilebilir.
 
Yarışmanın sonuçları İTÜ Ayazağa yerleşkesinde düzenlenecek bir ödül töreni ile duyurulacaktır. 
 
Nasıl Katılırım? 
 
* Tüm İTÜ bölümlerinde mezuniyet durumunda olup "Bitirme Tasarım Projesi" hazırlayan öğrenciler yarışmaya, son başvuru tarihinden önce ilgili formu Internet üzerinden doldurup, bölümlerine teslim ettikleri ve değerlendirmeye esas olan proje raporlarını yükleyerek katılabilirler.
* Öğrencilerin başvurmak için ilgili BTP gerçekleştirdikleri mezuniyet dersinden geçmiş olmaları gereklidir ve bununla ilgili olarak gerekli belgeleri beyan etmeleri istenebilir.
* Yarışmaya grup olarak katılmak serbesttir. Bölümlerinde mezuniyet projeleri kaçar kişilik gruplar ile yapılıyorsa, tüm proje üyelerinin hak sahibi olarak ödüle başvurması esastır. Sunulan proje ile derse kayıtlı olan öğrencilerin biri veya bir kısmı, herhangi bir takım arkadaşını dışarıda bırakarak ödüle başvuramaz.
 
Değerlendirme
 
* Yarışma kapsamında AKADEMİK bir değerlendirme yapılmamaktadır. AKADEMİK değerlendirme ilgili fakülte ve bölümlerde ilgili akademik kurullarda / jurilerde / panellerde yapılır. Bu nedenle, İTÜ ARI Teknokent başvuran projelerin bu aşamalardan başarıyla geçilmiş olmasını beklemektedir.
* Değerlendirme aşamasında projenin yaratıcı, yenilikçi niteliği ve girişimcilik potansiyeli değerlendirilecektir. Bu amaçla kriter olarak yapılan tasarımın gerçek ve tasarımcısına ait olması, bir soruna çözüm getirmesi, önemi, etki potansiyeli ve beklenen sonuçları dikkate alınacaktır. 
* Başvuru aşamasını takiben katılan öğrencilerden veya öğrenci gruplarından önelemeyi geçenlerden projeye ilişkin bir kısa sunum yapması istenecektir. Sunum şartını yerine getirmek, ödüle hak kazanabilmek için esastır.
 
 Zaman Cetveli
 
* Proje Başvurusu Son Tarih - 19 Haziran 2016
* Sunuma Davet Edilen Projelerin Açıklanması - 3 Temmuz 2016 
* Kazanan Grupların Açıklanması ve Ödül Töreni - Belirlenecek 
 
Diğer Koşul ve Kurallar:

* Sadece İTÜ lisans öğrencileri başvurabilir.
* Öğrenciler başvuru öncesinde akademik danışmanları olan öğretim üyesinin onayını almalıdır. Değerlendirme sürecinde ilgili akademisyenin referansına başvurulacaktır.
* Başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmayan başvurular geçersiz sayılır.
* Başvuru ve proje içerikleri İngilizce veya Türkçe olabilir.
* Grup halinde yapılan başvurularda İTÜ ARI Teknokent, tüm iletişimi başvuruda belirtilen takım lideri ile yapacaktır.
* Takım lideri, takım ve proje hakkında gerektiğinde bilgi vermek, grup ile yapılacak toplantı ve sunuşları kordine etmek, takım üyelerinin kendi aralarında ve değerlendirme sürecindeki hakemlerle profesyonel bir biçimde iletişim kurmasını güvence altına almak, davetle yapılacak sunum, toplantı ve törenlere takımın eksiksiz katılımını sağlamakla yükümlüdür.
* Sunum aşamasına geçen gruplar sunuşa eksiksiz katılmalıdır. Sunuşa eksik katılım projenin diskalifiye olmasına neden olabilir.
* Tüm başvurular Internet üzerinden yapılır. Posta veya fiziksel kanaldan yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
* Öğrenciler ve öğrenci grupları, bu yarışmaya katılarak, proje raporlarında ve sunumlarda belirtilen tasarım ve fikirlerin haklarını, hiçbir biçimde İTÜ ARI Teknokent'e aktarmışi devretmiş veya bu hakları paylaşmış sayılmazlar. Tüm fikri haklar, ödül kazanılması durumunda bile hak sahiplerinin olmaya devam edecektir.
* İTÜ ARI Teknokent paylaşılan bilgilerin gizliliğine azami özen gösterecektir. İTÜ ARI Teknokent, patentlenebilecek buluş niteliğinde fikri hak barındıran projelerin, bu özelliklerini güvence altına almalarını şiddetle tavsiye eder. Bunun için ilgili grupları İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi ile bir an önce iletişim kurulmalıdır.
* Proje başvuruları kapsamında iletilen tüm rapor, kaynak kod, belge ve tasarımlar, başkalarına ait ve gerekli izinleri alınmamış veya uygun biçimde referans gösterilmemiş fikri mülkiyet barındıramazlar. 
* İTÜ ARI Teknokent, başvuruların nitelik ve niceliğini yeterli görmediği hallerde yarışmayı gerçekleştirmeme ve projeleri ödüllendirmeme hakkını saklı tutar.
* Bu yarışmaya katılarak İTÜ ARI Teknokent'in bu yarışma kapsamında belirlediği ve belirleyeceği kurallara uymayı, İTÜ ARI Teknokent'in yarışmayla ilgili kararlarının kesin ve son karar olduğunu, İTÜ ARI Teknokent'in katılan kişilerin isim ve soyadları, mezun oldukları bölümlerin isimleri, başvurulan projenin başlığı ve kısa özetlerini farklı mecralarda tanıtım amaçlı olarak kullanabileceğini peşinen kabul etmiş sayılırsınız.
 
Sorularınız mı var? Bize e-posta gönderin: info@ariteknokent.com.tr 
 
Hemen başvurun.