Fark Yaratan Teknokent Firmalarından Haberler

Global lojistik yazılım grubu WiseTech Global, Türk lojistik ve gümrük çözümleri sağlayıcısı Ulukom’u devralıyor

18 Mayıs 2018 - Fark Yaratan Teknokent Firmalarından

WiseTech Global, bugün, Türkiye’deki önde gelen lojistik ve gümrük çözümleri sağlayıcısı, İTÜ ARI Teknokent firması olan Ulukom’un devralındığını açıkladı.


Şirket merkezi İstanbul’da bulunan Ulukom, tek ve entegre bir platform üzerinden finansal ve operasyonel işlemlerin yürütülmesi için tasarlanmış Lojistik Bilgi Yönetim Sistemi’ne dahil edilmiş çeşitli lojistik, gümrük, navlun sevkiyatı ve antrepo çözümleri sunmaktadır. Ulukom’un müşterileri; MSC, Maersk, CMA-CGM, APL, Çelebi Yer Hizmetleri, Arkas Line, ONE, Panalpina ile CEVA Lojistik, ve diğer birçok lojistik sağlayıcılarını ve şirketlerini içermektedir.


WiseTech Global Kurucusu ve CEO’su Richard White; “Avrupa, Orta Doğu ve Asya arasında bir köprü ve AB’nin en büyük ticari ortaklarından biri olarak, Türkiye, bölgede ve küresel anlamda uzun süredir kilit bir pazar. Ulukom, WiseTech Global Grubu’na bu önemli Avrasya pazarına erişimimizi derinleştirecek kıymetli tecrübe, yönetim ve sektörel birikimini getirmektedir. Ulukom’un Türk lojistik ve gümrük uzmanlığını, daha geniş çaplı küresel inovasyon becerilerimiz ile birleştirmemiz, daha fazla lojistik hizmetleri sağlayıcısına daha iyi çözümler sunmamıza yardımcı olacaktır.” dedi.


1987’den beri Ulukom, ilk e-imza ve mobil tabanlı yük manifestosu ve detaylı gümrük beyannamesi; liman ve transit gemi acentaları için Türkiye’nin ilk ERP’si ve Türkiye’nin taşıt yükü ve rota optimizasyonlu ilk ERP’si dahil olmak üzere Türk pazarına farklı sektörel yenilikler sunmuştur.


Ulukom’un Yönetici Direktörü Erkin Fındık; “Tedarik zincirini iyileştirecek ve ticareti geliştirecek lojistik ve gümrük çözümleri yaratmak için WiseTech ile ortak bir vizyona sahibiz. WiseTech Global Grubu’nun bir parçası olarak, gelişimimizi arttırabilecek ve müşterilerimize daha da verimli, entegre ve otomatikleşmiş çözümler sunabileğiz; böylelikle Türk pazarı da daha kapsamlı olarak yarar sağlayacak.” şeklinde konuştu.


Ulukom’un AR&GE Direktörü İlker Pakten ise “Ulukom’un WiseTech Global Grubu ile birleşen otuz yılı aşkın lojistik ve gümrük yönetim tecrübesi, Türkiye’de ve bu bölgedeki çevre pazarlardakibütün ölçeklerdeki lojistik hizmetleri müşterilerine yarar sağlayacaktır.” dedi.


İlker Pakten ve Erkin Fındık’ın liderliğinde kalacak Ulukom’un operasyonları WiseTech Global Grubu içerisinde entegre olacak ve Ulukom, WiseTech’in entegre global lojistik platformu CargoWise One ile birlikte, kendi müşterilerine yazılım çözümlerini sunmaya doğrudan devam edecektir.


CargoWise One, lojistik hizmetleri sağlayıcılarına navlun sevkiyatı, gümrükleme, ardiyecilik, deniz taşımacılığı, takip, kara ulaşımı, e-ticaret ve uluslararası uyum gibi alanlardaki hayli karmaşık işlemlerin gerçekleştirilmesi ve operasyonlarını tek bir veritabanı üzerinden çoklu kullanıcılar, fonksiyonlar, ülkeler, diller ve para birimleri ile yönetme imkanı vermektedir.

Söz konusu işlem, WiseTech’in Fransa, Belçika, İrlanda, Kuzey Amerika, Avustralasya, İtalya, Almanya, Hollanda, Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Tayvan’daki yakın tarihli diğer gümrük ve lojistik çözümleri devralmalarını takip etmekte olup WiseTech Global’in açıkça belirtilmiş, yeni coğrafyalar ve küresel olarak uygun civarlar boyunca hedeflenmiş, değerli devralmalar aracılığıyla uzun dönem organik büyümenin hızlandırılması stratejisi ile bağdaşmaktadır.