İTÜ GATE'den Haberler

DCP, TÜRKİYE’DEKİ ÜÇÜNCÜ YATIRIMINI SAF ARI ÜRÜNLERİNE YAPTI

26 Şubat 2016 - İTÜ GATE

İTU GATE, “Uluslararası Girişimci Hızlandırma Programı” kapsamında geçtiğimiz yıl Amerika’ya gitmeye hak kazanarak yatırımcılarla buluşan SBS- Bilimsel Bio Çözümler, Diffusion Capital Partners (DCP)’den yatırım alan üçüncü teknoloji firması oldu. Firma, ITÜ GATE deneyiminin ardından bu yatırımla birlikte uluslararası pazarlara hızlı bir giriş yapmayı hedefliyor. 

Türkiye’nin ilk teknoloji transfer ve risk sermayesi fon yöneticisi Diffusion Capital Partners’ın (DCP) Türkiye’de gerçekleştirdiği 4 milyon euro’yu aşan teknoloji yatırımları arasına giren SBS- Bilimsel Bio Çözümler, propolis maddesini Türkiye’de en doğal yöntemlerle toplayan ve işleyen tek şirket olma özelliği taşıyor. Şirket, geliştirdiği bilimsel yöntemlerle başta kanser olmak üzere kolestrol, romatizma, obezite gibi hastalıklara karşı oldukça etkili bir madde olan ve arıların kovan içinde dezenfektan olarak kullandıkları propolis maddesini, insan tüketimine en uygun nitelikte üretilmesini sağlıyor. SBS, DCP tarafından sağlanan fonu ihracat, AR-GE ve operasyonel faaliyetlerini artırmak için kullanacak.

Reçine benzeri yapışkan bir madde olan propolis doğal haliyle tüketilebilir durumda bulunmuyor. SBS - Bilimsel Bio Çözümler, bu maddeyi tıbbi amaçlı kullanım ya da gıda takviyesi amaçlı kullanıma göre farklı işlemlerden geçiriyor. Propolisin toplanması ve kullanıma dönüştürülmesi anlamında Türkiye’de tek firma olma özelliği taşıyan SBS Bilimsel Bio Çözümler, öncelikle Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan anlaşmalı arıcıların kovanları içine kurulan tuzaklarla arılara bu maddeyi salgılatıyor. Sonrasında tuzaklar herhangi bir işlemden geçmeden SBS laboratuvarlarına geliyor ve son kullanıcının tüketebileceği formuna kavuşuyor.

Nar suyuna göre 80 domatese göre 130 kat antioksidan içeren ve bir “antioksidan bombası” olarak nitelendirilen propolisin yanı sıra SBS - Bilimsel Bio Çözümler, arısütü, polen ve bal ürünlerini de en saf haliyle tüketiciyle buluşturuyor.