Basında İTÜ ARI Teknokent

AMAZON'A TÜRK RAKİP : ERLAB TEKNOLOJİ

24 Mayıs 2016 - Basında İTÜ ARI Teknokent

Amazon’a Türk Rakip

Dünyada kişi başı mobil cihaz adedinin 1.3 seviyesine yükselmesinin de etkisiyle tüketicilerin video izleme oranları TV izleme oranlarını geçmeye başladı. Özellikle gençlerde “istediğim zaman, istediğim yerde, istediğim ekranda istediğim videoyu/filmi izlerim” trendi video pazarının geleceğini çok daha parlak kılıyor. Global video pazarının bu yıl 17 milyar USD,  2020 itibariyle de 37 milyar USD’yi geçmesi bekleniyor. Bu trendi gören ve video pazarından pay kapmak isteyen Türk girişimcilerinin geliştirdiği uluslararası patentli encoding/transcoding Bulut Bilişim ürünü Boxencode, dünyanın en büyük medya fuarı olan ve Las Vegas’da düzenlenen NAB (National Association of Broadcasters) fuarında tanıtıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent içerisinde faaliyet gösteren Erlab Teknoloji, geliştirdiği hibrid encoding/transcoding bulut mimari çözümünün 18-22 Nisan tarihlerinde düzenlenen NAB fuarında lansmanını gerçekleştirdi. Kalabalık bir ekiple fuara katılan Erlab Teknolojinin CEO’su Mustafa Kamil Sağıroğlu, "Bulut bilişim ile kurumlar,  donanım, yazılım ve teknik destek yatırımı yapmadan, kiralama modelleri ile ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bizler de Video ve Genetik alanlarında ihtiyaç duyulan yüksek hesaplama çözümlerini bulut üzerinden sunuyoruz. Bunun yanında güvenlik, yüksek kapasite,düşük bağlantı hızları gibi nedenlerle, verilerin bulut üzerine taşınmasında zorluklar da bulunuyor. Bu sorunları gidermeye yönelik geliştirdiğimiz teknoloji ile müşterilerimize  hibrid bulut teknolojisini sunuyoruz. Kullanıcı bulut üzerinden hizmet alırken, müşteri tarafına konumlandırdığımız tak-unut cihazı otomatik olarak devreye giriyor ve en uygun çözümü sağlıyor.”

Hedef 200 milyon dakika

Konuşmasında ayrıca, Amerika’da Arizona, California ve Virginia eyaletleri ile Avrupa için Türkiye’de konumlandırılan data merkezlerinde aylık 120 milyon dakika video kapasitesini yıl sonuna kadar OrtaDoğu ve Uzakdoğuyu da kapsayacak şekilde 200 milyon dakikaya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Kamil Sağıroğlu, ayrıca şunları kaydetti. "Türkiye’de  IP tabanlı TV servislerinin altyapısında bugüne kadar yer aldık, bundan sonraki hedefimiz Amerika başta olmak üzere video üretiminin yüksek olduğu bölgelere açılmak. Dünyada ekran çeşitliliğinin artması nedeniyle videoların farklı formatlarda gösterilebilmesi ihtiyacı artıyor ve lansmanını yaptığımız BoxEncode ürünü ile bu ihtiyaca cevap veren hızlı ve kaliteli bulut ve kutu çözümlerine birarada yer verdik. Herşeyden öte, dünya devleri ile bir Türk firması olarak yarışıyor olmaktan da ayrıca gurur duyuyoruz."