Fark Yaratan Teknokent Firmalarından Haberler

Türk ve İngiliz araştırmacılar Londra'da bir araya geldi

28 Şubat 2017 - Fark Yaratan Teknokent Firmalarından

İTÜ Arı Teknokent firmalarımızdan Melina Aero Teknoloji Geliştirme ve Dizayn Bürosu A.Ş.  kurucu ortağı Doç.Dr. Onur Tunçer, İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) tarafından Londra’da düzenlenen “Leaders in Fellowship” eğitim programına katılmış ve program sonunda sunduğu “İtki Sistemleri için Nesne Yönelimli Yazılım Geliştirilmesi (PROPULSIM)” projesi/iş planı ile ikincilik ödülü almıştır.

 

İngiliz Hükümetinin Newton fonu tarafından desteklenen bu iki haftalık eğitime dört faklı ülkeden (Türkiye, Meksika, Malezya, Vietnam) seçilen toplam 55 kişi katılmış ve Türkiye’yi TÜBİTAK ve Kraliyet Mühendislik Akademisi tarafından ortaklaşa seçilen 10 araştırmacı temsil etmiştir. Bu girişimciler TÜBİTAK ve Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığından son iki sene içerisinde Teknogirişim desteği alan kişiler arasından seçilmişlerdir.

 

Türk araştırmacılar program sonunda Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinde 1'inci Müsteşar Cem Işık'ın ev sahipliğinde verilen davete katılmışlar ve burada İngiliz firmalarının temsilcileri ve yatırımcılar ile fikir alışverişinde bulunmuşlardır. Müsteşar Işık, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ve İngiltere'nin bilim ve yenilik alanlarında zaten sağlam bir zeminde işbirliği içerisinde bulunduklarının altını çizerek Newton-Katip Çelebi Fonu'nun 2014 yılından bu yana Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yüksek eğitim ve inovasyon alanlarında araştırmacıları güçlü bir şekilde işbirliğini sağlamak için oluşturulduğunu vurguladı ve  bu girişimlerin iki ülke arasında bilim ve inovasyon alanlarında giderek daha sistematik ve sürdürülebilir bir ilişkinin sağlanmasına katkıda bulunacağını belirtti.

 

 

Kaynak: http://www.dha.com.tr/turk-ve-ingiliz-arastirmacilar-londrada-bir-araya-geldi_1464131.html