Tüm Teknokentli Firmaları Görüntülemek İçin Tıklayın.

TEMİZ YARATICI TEKNOLOJİLER

TYT HAKKINDA
“İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki 276 Ar-Ge firması ve toplamda 7.000 personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir.”

TYT HAKKINDA

TYT, 2011 yılında kurulan güneş enerjisi sistemleri üzerinde çalışarak çığır açan yenilikçi projeler üretmeyi amaçlayan bir  Teknoloji ve Araştırma-Geliştirme şirketidir. Daha iyi bir dünya vizyonuyla projeler üreten TYT, yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak isteyen şirketler için güneş odaklı hibrit yenilenebilir enerji sistemleri üretir. Mevcut sistemlere entegre olarak, daha düşük bir yatırım maliyetiyle daha verimli enerji üreten sistemler geliştirir.

İTÜ ARI Teknokent içerisinde bulunan Enerji Teknokenti'nde faaliyet gösteren TYT, bugüne kadar 2 adet Tübitak Teydeb 1507 projesini başarıyla tamamlamıştır. Bunların ilki olan GeoSolar projesinde BM Holding'e ait ve Aydın'ın Germencik ilçesinde bulunan Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali'ne, dünyanın ilk Hibrit Jeotermal-Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi sistemini kurmuştur. Bu proje dünyanın en büyük Jeotermal Enerji platformu olan Geothermal Resources Council 2015 konferansında yılın en iyi projesi seçilmiştir.

TYT çalışmalarına bir yeni alan daha ekleyerek Yüzer Güneş Enerjisi Sistemleri üzerine bir Tübitak projesi tamamlamıştır. Suyun soğutma etkisi sayesinde kara sistemlerine göre %15 daha verimli olarak çalışan bu sistem % 100 geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmıştır. Kurulumu için büyük tarım arazilerine ihtiyaç duymayan Yüzer Güneş Sistemi “Hydrosolar” sayesinde tarım arazileri daha verimli kullanılabilmektedir. Aynı zamanda suyun üzerine kurulan bu sistem su buharlaşmasını %60 oranında engelleyerek tarım arazilerinin yanında su kaynaklarının da daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Özgür Elektrik Üretim AŞ'ye ait Mersin'in Mut ilçesinde bulunan Azmak 2 Hidroelektrik Santrali'ne yapılan HydroSolar kurulumu Türkiye'nin ilk yüzer güneş enerjisi sistemi olmuştur. Geliştirilen ürün ile hem Türkiye'de hem de Kuzey Afrika ve Orta Doğu coğrafyasında etkili bir ürün olarak kullanılabilecektir.

Mersin’deki Türkiye’nin ilk yüzer güneş sistemi kurulumu sonrasında, İstanbul Enerji ve İSKİ ile birlikte yürütülen iş birlikleri sonucunda, TYT’nin geliştirdiği bir diğer yüzer güneş enerjisi sistemi HydroSolar’ı İstanbul Büyükçekmece Gölü üzerine kurulmuştur. 120 kWlık kapasitesiyle bu sistem Türkiye’nin en büyük yüzer güneş sistemidir.