Tüm Teknokentli Firmaları Görüntülemek İçin Tıklayın.

Türkiye'de bir nükleer reaktör kontrol sistemi yapan ilk firma

AIM ENERJİ
AIM ENERJİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. İTÜ Ayazağa Kampüsü, Arı-6 Enerji Teknokent Binası No:4B No:208-209 Maslak / Sarıyer / İstanbul
T: 0 212 286 33 35
E: info@aimenerji.com
“İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki 276 Ar-Ge firması ve toplamda 7.000 personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir.”

Hakkımızda

AİM Enerji; Enerji teknolojileri konusunda ürün ve teknoloji geliştirmek üzere çalışmaktadır. Öncelikli olarak enerji depolama teknolojilerine odaklanan AİM Enerji 2012 yılı başında, Tofaş-Fiat’dan alınan “LFP ( Lityum Ferrit Fosfat) tabanlı elektrikli araç batarya izleme ve dengeleme sistemi” proje tasarımına katkılarda bulunmuş olup proje 2012 Temmuz ayında tamamlanarak çıktıları Tofaş-Fiat’a teslim edilmiştir.

AİM Enerji ayrıca 2012 yılı başında başladığı Telekom Batarya Yönetim Sistemi projesi kendi kaynakları ile 2014 sonunda tamamlanarak bu ürün için de Türk Patent Enstitüsü'nden Faydalı Model Belgesi alınmıştır.

2013 Yılı başında TÜBİTAK TEYDEB 1511 programı tarafından desteklenmeye başlayan " Hibrit ve Elektrikli Otomobiller İçin Lityum İyon Tabanlı Enerji Depolama Sistemlerine Aktif Dengelemeli Batarya Yönetim Sisteminin Tasarımı" projesi 2014 sonunda başarı ile tamamlanmıştır.

19 Haziran 2014 tarihinde AİM Enerji, Türkiye'de bir ilke imza atarak Nükleer Reaktör Kontrol Sistemi tasarımı yapılacak olan "İTÜ Triga Mark II Nükleer Araştırma Reaktörü Modernizasyon Projesi" ihalesini kazanmıştır. "reTriga" adı verilen projenin 2.5 yıl sürmesi öngörülmekte olup projeye 1 Temmuz 2014 itibarı ile başlanmış olup 2016 yılı sonu itibarı ile Nükleer Reaktör Kontrol Sistemi AİM tarafından tasarlanan “reTRIGA” sistemine dönüşmüştür.

AİM Enerji’nin batarya teknolojileri departmanı 2017 Şubat ayında ayrı bir şirket haline getirilmiş olup AİM Enerji çalışmalarına Nükleer Elektronik ve Savunma Sanayi konularında devam etmektedir.